Faruk Durukan kimdir ?

Faruk Durukan Kimdir ?

“Taşın suyunu çıkartan müthiş Türk” manşetiyle tanıtılan Faruk Durukan, yerli kaynaklarla yaptığı çalışmalarıyla doğaya ve insanlığa her gün katkıda bulunmaktadır. Zaman içerisindeki bazı ses getiren ana çalışmalarından bahsetmek gerekirse bunlar;

 • Türkiye’nin ilk ve tek yerli akıl ve sermaye ile kurulan bitki özü firmasını kurmuş ve bitki özü reaktörünü yaratmıştır.
 • “Taşın suyunu” çıkarıp, yangından korunacak malzemeye uygulayıp, yanmayan malzeme elde etmiştir.
 • Zeytin fabrikalarının başına bela olan zeytin karasuyunu (bu zamana kadar karasu atık diye tarif edilirdi), ham madde haline getirmiş, son ürün olarak üretmiştir.
 • Kontrollü ortamda yetiştirilmiş zeytin yapraklarıyla zeytin yaprağı özünü elde etmiş, daha sonra bu çalışmasını diğer bitkilerde de uygulayarak yüzlerce bitki özü etmiştir. Bin pınarlı oksijen yuvası Kazdağlarından elde edilen bitkilerin ve yapraklarının özlerini (200’e yakın bitki özü) Dünya’daki diğer firmalarla karşılaştırmıştır. Tamamen yerli sermaye ile 25 üniversitenin desteğini alarak kurduğu bitki özü fabrikasıyla çıkarılan özlerin oranlarının Dünya’daki muadillerine oranla kat ve kat yüksek olduğunu gözlemlemiştir.
 • Doğal bitkilerin özleri kullanarak 25 çeşit kök boya üretmiştir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde bin yıldır bilinen kök bitkisi boyama geleneğini takip etmiş ve hangi bitkiden hangi boyanın elde edildiğini öğrenmiştir. Daha sonra bu işin duayenleri ile görüşüp fikir alışverişinde bulunmuş ve bitki özlerini kullanarak kök boya elde etmiştir. Bu bitkiler ve boyalardan bazıları; zeytin yaprağı özünden limon sarısı renk, aspir çiçekleri özünden turuncu renk, doğu çınarı yaprakları özünden kırmızı renk v.b.
 • Zeytin yaprağı çayı ve Oleuropeinli doğal zeytin yağı sabunu gibi ürünlerin de yaratıcısıdır.
 • Karasuyu denilen atığın işlenerek zeytinin posası haline gelmesini ve hayvanlara gıda takviyesi olarak kullanılmasını sağlamıştır ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yem Daire Başkanlığı zeytin posasını hayvanların gıda kataloğuna dahil ederek yayımlamıştır.
 • Bor elementini saflaştırarak elde ettiği ‘Sodyum Pentaborat’ maddesini çimento imalatında kullanmış ve çimentosunun içine özel miktarda ‘Sodyum Pentaborat’ karıştırılarak imal edilen betonun, normal betona kıyasla kırılması veya deforme olması kesinlikle mümkün olmamıştır.
 • Kazdağları örnek olmak üzere tüm Türkiye’de sürdürülebilir tarıma tam destek verip, en ücra köylerde bile bunu anlatmaya gitmiş, gıda takviyesi ve ilaç yapımında kullanılabilecek bitkilerin nesillerinin tükenmemesi için sürdürülebilir tarımla ekolojik üretime geçirilmesine ön ayak olmuştur.
 • Prof. Dr. Gülendam Tümen ve mikrobiyolog Doç. Dr. Tülin Aşkun ile birlikte doğal antibiyotik üretimi üzerine çalışmışlar, doğal antibiyotikli hayvan yemleri üretmiş ve kullanıma sunmuşlardır.
 • Bitki özleri ile doğal makyaj malzemeleri üretimi yapmıştır.
 • Türkiye’de raf ömrü uzun tuzsuz zeytin üretiminin başlamasında dinamo olmuştur.
 • Radyasyon emici en sert betonun yanısıra 10kg dolayında olan radyasyondan koruyucu yelekleri bor maddesinin özü sodyum pentaborat ile hafifletmiştir. (ağırlık yaklaşık yarım kiloya inmiştir)
 • Kazdağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam köyü adıyla Kazdağlarında sürdürülebilir tarım odaklı, doğal sağlık merkezi oluşturulmasında öncü olmuştur.

ve Faruk Durukan diyor ki “Bir ürünü ne kadar işlerseniz, o kadarı sizindir.

11 yorum var

 1. Atasay Kamer 21 Eylül 2012 / 18:41

  Web sitesi acilmadı onun için yorum yapamadım. Ama güzel ve insanlığa faydalı olma yolundaki gayretlerinizden dolayı teşekkür ederim

 2. serap çelik 10 Eylül 2013 / 07:19

  Türkiye nin önemli bir kaşifi olduğunuzu düşünüyorum.Çalışmalarınızı oldukça faydalı bulduğumu belirtiyor ve gelecekteki çalışmalarınızın sürmesini temenni ediyorum.

  Büyük alkışlar size.

 3. Hakime Hülya Orak 4 Kasım 2013 / 22:02

  Sayın Faruk Durukan ‘ı yüksek girişimci ruhu, dünyada en büyük sağlık sorunlarında biri olan kanserle mücadele edecek ürünlerin üretilmesine olan katkıları, ve böyle bir tesisi ülkemize kazandırması nedeniyle gerçekten içtenlikle tebrik ediyorum.

 4. ECZ. BİYOKİMYA UZM. ŞEFİK GÜVEN 17 Aralık 2013 / 10:15

  Faruk Bey, benimde ilgi duyduğum bu alandaki başarılı çalışmalarınız için sizi kutluyorum ve başarılarınızın devamını dilerken sağlık,mutluluklarla dolu uzun bir hayat diliyorum. Sevgi ve saygılarımla.

 5. selma degirmenci 16 Temmuz 2014 / 08:43

  Sizin gibi amaçlar edinmiş insanlara ihtiyaca var bu ülkenin helal olsun size. Umarım her geçen gün faydalı çalışmalarınızı değerlendirecek vizyonu geniş sermaydarlarla da desteklenebilir çalışmalarınız. Başarılarınızin devamını diler teşekkürü bir borç bilirim. Saygılarımla

 6. sevil 23 Eylül 2014 / 18:38

  Sizi ege tv de izledik. Enerjinize hayran olduk çalışmalarınız inanilmaz sizi yeni taniyabildiyimiz icin cok üzülduk Yapabilecegimiz her hangibir şey olursa size katkıda bulunabilmek isteriz. Calismalariniz da basarilar dileriz. Musa_sevil gökbel.

 7. Hayrettin yuksel 28 Eylül 2014 / 17:14

  Ege türk TV’de izledim, cok başarılı, Allah yolunu açık etsin,

 8. osman 15 Aralık 2014 / 18:39

  Merhaba Sayın Faruk Bey,

  Radyasyondan koruyucu yelekler ile alakalı olarak ürettiğiniz sodyum pentaborat lı yeleklerin bilimsel verilerini yani , kaç mm kalınlığında % kaç geçirgen olduğu ile alakalı basit verileri mail atabilir misiniz ?

  Şimdiden teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 9. serdar 17 Aralık 2014 / 20:58

  taş suyu hakkında bilgi almak istiyorum tarımda kullanım alanları neler

 10. Nursel Mafke 20 Aralık 2014 / 14:22

  Trt’de gezelim görelim programında izledim. Başarılar dilerim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>